Preloader

+371 67 409 159 Dzirciema iela 16, C-213

Akadēmisks nenozīmē garlaicīgs

No 2018.gada 1.janvāra Sandra Cipkina pārtrauca savu darbu RSU Studējošo pašpārvaldē kā Akadēmiskā virziena vadītāja, tomēr tas nebūt nenozīmē, ka ar to aktivitāte un darbs studentu labā ir beidzies. Sandras ceļš pašpārvaldē turpinās RSU International Student Conference 2018 projekta vadītājas amatā.

Sandra 2017.gada RSU International Student Conference piedalījās kā žūrijas koordinatore

Vai uzsākot studijas RSU, Tu zināji vai iepriekš biji dzirdējusi par SP? 
Pēc dabas esmu diezgan ziņkārīga, un likumsakarīgi, ka iesniedzot dokumentus RSU jau piesekoju visam, kas ar to saistīts sociālajos tīklos (ieskaitot RSU SP). Aktīvi sekojot līdzi aktuālajai informācijai,tuvojoties augustam, nepalika nepamanīta arī pieteikšanās pirmkursnieku semināram ZGI, kurā ļoti vēlējos piedalīties arī es, taču mans gads bija pēdējais, kad pieņēma tikai ~50 cilvēkus un es diemžēl netiku. Domāju, tas savā veidā nospēlēja liktenīgu lomu tajā, ka neiesaistījos pašpārvaldē jau no paša sākuma. Vēlējos būt arī Studiju gada vecākā, taču tajā brīdī bija citas prioritātes, vienmēr biju lietas kursā, kas notiek RSU, sekoju RSU SP aktualitātēm un iesaistījos pasākumos, kas man interesē.
Kā sākās Tavs ceļš SP? Kāda bija pirmā pieredze un pasākumi? 
Mans ceļš pašpārvaldē sākās ar 2016. gada Padomes vēlēšanām. Tas bija 3. studiju gads, vēlējos pamainīt kaut ko savā ikdienā un iesaistīšanās pašpārvaldē bija viens no variantiem. Jāatzīst, ka pirmo reizi ienācu RSU SP birojā, kad bija jāiesniedz dokumenti vēlēšanām. Veiksmīgi tiku ievelēta Padomē 2016 un jau decembrī kandidēju par Medicīnas fakultātes studējošo domnieku, jo bija skaidrs, ka akadēmiskie jautājumi ir tie, kas man interesē. Valdes sastāva maiņas rezultātā  2016. gada maijā atbrīvojās vieta uz Akadēmiskā virziena vadītāja vietnieku veselības zinātņu jautājumos, uz ko mani uzrunāja tajā laikā nesen ievēlētā Akadēmiskā virziena vadītāja Natālija Šilova. 3 nedēļas apdomājos un tad arī piekritu. Pēc tam saņēmu uzaicinājumu būt ZGI 2016 organizatoru komandā, veiksmīgi paveicot darbu, pieņēmu izaicinājumu RSU ISC 2017 būt žūrijas piesaistes komandas vadītāja un tā šo jauno piedāvājumu jūra nebeidzas vēl šodien.

Sandras 1. pašas organizētais projekts RSU SP- Rudens akadēmiskais seminārs 2016

Kāpēc šogad izvēlējies būt tieši “Akadēmiskā Sandra”? 
2016. gada darbības ļoti mērķtiecīgi mani virzīja uz Akadēmisko virzienu. Vietnieka un domnieka amatā bija iespēja  izprast kā lietas notiek un, kā ir jāstrādā Akadēmiskajā virzienā, kad izlēmu par labu valdei 2017. gadā, nebija arī divu domu, kas būs mans virziens.
Vai ekspektācijas par amatu sakrita ar reālo dzīves ainu? 
Esmu viens no retajiem, kas to saka, bet pilnībā. Tagad, noslēdzoties gadam, saprotu, ka tiešām biju par 95% gatava amatam. Pārsteigumi, ja bija, tad ļoti mazi, ārkārtīgi palīdzēja pieredze 2016. gada valdē, tas ļāva neuztraukties par organizatoriskajām lietām, bet pievērsties saturam un reālām darbībām jau no paša sākuma.
Kā Tu plāno savu laiku?
Uzskatu, ka neesmu labākais paraugs  laika plānošanas ziņā. Esmu darbaholiķe, līdz ar to mana dzīve ir pakārtota maniem darbiem, bet dažus principus varu ieskicēt.
Pirmkārt, bezdarbība nav mans lauciņš, brīvajā laikā cenšos sevi nodarbināt, tādēļ nepabeigti vai iekavēti darbi ir reta parādība.
Otrkārt, atzīmēju planotājā svarīgākās lietas, kurām jāpievērš uzmanība, tie ir kā pieturas punkti, kas neļauj novirzīties no mērķa. Šie darbi ir – studijas, dežūras slimnīcā (strādāju par medicīnas māsu pusslodzes darbā), valdes sēdes, tikšanās.
Treškārt, svētdienās veltu ~3 stundas, lai pārdomātu nākamo nedēļu, sastādu plānu, darbus, kas jāizdara man, darbus, kas jādeleģē citiem. Tas palīdz sakoncentrēties un izvērtēt, kas ir svarīgs un kas nav.
Ceturtkārt, saprotu, cik daudz man paliek brīvā laika un aizpildu to pavadot laiku ar ģimeni, draugiem.
Vai, lai būtu par Akadēmiskā virziena vadītāju, ir jābūt kādām specifiskām iemaņām un talantiem? 
Talantam- šaubos. Konkrētām rakstura īpašībām gan- Tev jābūt ļoti pacietīgam, jo rezultātus savā darbībā vari arī nesagaidīt, par tiem dzirdēsi pēc 2-3 gadiem. Jāmāk būt korektam, nosvērtam, domāt racionāli, kā arī jāreaģē ātri negaidītās situācijās. Bieži vien tieši studentiem ir jābūt tiem, kas saskata problēmu, kad tā ir jau saknē jāatrisina vai jānoklusina, lai pie tā var strādāt tālāk jau mierīgākos apstākļos. Kā arī pats svarīgākais- jābūt entuziasmam ne tikai par savu virzienu, bet par RSU SP kopumā. Bez tā neviens darbs pašpārvaldē netiks izdarīts kā nākas.
Kāpēc “Akadēmisks nav garlaicīgs”? 
Akadēmiskajā virzienā var ļoti plaši izvērsties. Tas ir gan darbs komandā (man bija divas vietnieces, kuru darbu vajadzēja koordinēt), gan projektu un semināru organizēšana, gan arī, protams, darbs ar ļoti dažādiem cilvēkiem- RSU vadība, akadēmiskais personāls, studenti, un tā ir tikai maza daļa no tā, ko akadēmiskais var piedāvāt.
Kāda ir Tava 2017. gada atziņa par darbu Valdē?
Ja strādā komandā, nepieciešams izrunāt, kas būs kopīgās vērtības un kādi būs kopīgie mērķi, lai izvairītos no nelīdzsvarotības.
Kā runāt ar vadību? Kā iepazīstināt sevi un nebaidīties no kļūdām? 
Ar sevi jāiepazīstina pašpārliecināti- ideāli, ja var par sevi vairāk pastāstīt kā tikai studiju gadu vai fakultāti. Vadības cilvēki ļoti novērtē, ja brīvi dalīsieties ar saviem mērķiem un plānotajiem darbiem, tad radīsies priekšstats, ka cilvēks ir strādātājs nevis tikai muldētājs. Kļūdas – runāt daudz aplinkus, tas ātri novērš uzmanību un interese par Jums pazudīs.
Zinot to, ka šogad ISC projekts ir Tavs. Vai virzienā iegūtā pieredze palīdzēs organizatores darbos? 
Domāju, man vairāk noderēja darbs valdē kā tādā, nevis tikai virzienā. Bija iespēja vērot no malas daudzu projektu tapšanu, koordinēšanu- veiksmes un neveiksmes. Pati biju organizatoru komandā divos lielos projektos, kas deva priekšstatu no “iekšas”. Pieredze Akadēmiskajā virzienā drīzāk palīdz tikt galā ar lielo darbu apjomu un sakārtot prioritātes.
Kā vispār noorganizēt tik lielu pasākumu? Vai nebaidies no lielā darba apjoma kas Tevi sagaida? 
Pie konferences jau tiek strādāts kopš jūlija. Liels darbs jau padarīts- ir jauna mājaslapa, esam aktīvi sociālajos tīklos, lielos vilcienos ir gatava programma un skaidras visas aktivitātes – tagad tikai jāgaida pieteikumu pieplūdums. Noorganizēt tik lielu pasākumu var tikai ar labu un uzticamu komandu, kuri aktīvi strādā katrs pie sava uzdevuma…. viens pats šeit noteikti nav cīnītājs un arī nevajag! Es ļoti novērtēju, ja mani komandas biedri strādā paši, nāk ar savām idejām, tad ir forša sajūta, ka neesi viens un visiem rūp. Galu galā mēs to darām, lai mums būtu pieredze pašiem, nevis, lai mehāniski izpildītu kāda vēlmes. Šobrīd mans mērķis ir visu izdarīt laicīgi, jo tas vien samazinās stresu pēdējā mēnesī, kur būs jāsakoncentrējas uz tehniskiem, organizatoriskiem sīkumiem, kas prasa vairāk laiku/uzmanību nevis radošumu. Uztraukums, protams, ir, jo pirmo reizi 2 dienu konference, citādāks koncepts, jāpierāda visiem, ka esam pelnījuši to!
​Kā SP ir palīdzējis Tavai pašizaugsmei? 
Domāju, lielākais ieguvums ir spēja orientēties ļoti plašā un dažādā informācijas apjomā, kā arī pieredze komandas darbā. Protams, kļuvu daudz pašpārliecinātāka par sevi un savām spējām, jo 2 gadu laikā esmu tik daudz kāpusi sev pāri!
Ko Tu ieteiktu jaunajiem SP censoņiem? 
Es ieteiktu nebūt pārsteidzīgiem un izvērtēt savas spējas. RSU SP vilina ar dažādām iespējām, taču jābūt kritiskam, jāizvērtē plusi un mīnui. Fantastiski, ja ir iespēja kāpt augšā pakāpeniski, tad ir daudz citādāks skatījums uz procesu, kā arī jāatcerās, ka studijas ir primārais un tikai pēc tam jau citas ārpusstudiju aktivitātes.