Viedoklis

Šonedēļ, no 27. līdz 29. augustam, RSU Studējošo pašpārvaldes Valde devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Turku Universitāti Somijā. Pavadījām divas dienas iepazīstot Turku universitātes pašpārvaldes sistēmu, apskatot Medicīnas fakultātes ēku, kā arī studentu pilsētiņu. Piedalījāmies lekcijās un diskutējām par dienesta viesnīcām un infrastruktūru, universitātes sporta centru, studiju kursa novērtējuma anketām, kā uzlabot studentu labklājību, kā arī vides pielāgotību cilvēkiem ar speciālām vajadzībām. Ieguvām daudz jaunas informācijas un idejas kā uzlabot mūsu studiju vidi, ko iekļaut mūsu pašu pašpārvaldē.

Interesanti, ka Turku universitātē visiem studējošajiem ir jābūt studējošo pašpārvaldes biedriem , citādi tie nedrīkst apmeklēt universitātes nodarbības. Tā kā Somijā mācības universitātē ir bez maksas un valsts piešķir studentiem stipendijas, tad vienīgā samaksa ir biedru nauda, kas studentiem jāiemaksā reizi gadā 100 EUR apmērā. Vēl viena būtiska atšķirība no mūsu universitātes ir lielais apakšorganizāciju skaits, to ir 144 un tās pārsvarā ir hobiju organizācijas kā, piemēram, komiksu fanu klubs.

Ļoti lietderīga bija iespēja uzzināt vairāk par pašu Turku studējošo pašpārvaldes struktūru un kā tā funkcionē. Noteikti ieinteresēja, ka Padome tiek ievēlēta uz diviem gadiem, kā arī pašpārvaldē ir divi priekšsēdētāji – Padomes un Valdes. Apskatot to, kā darbojas Turku universitāte, bija patīkami konstatēt, ka jautājumos par vides pieejamību un studējošo viedokļa ievākšanu par studiju kursiem RSU ir daudz attīstītāka. Tomēr Turku var lepoties ar to, ka anketu aizpildījums ir virs 80%, kas parāda, ka RSU vēl ir kur tiekties. Universitātes atšķiras arī ar to, ka Turku universitātē studiju gada galējo vērtējumu veido ne tikai eksāmena atzīme, bet arī studiju gada laikā ieguldītais darbs. Šāda prakse ir sastopama gandrīz visos Turku universitātes studiju kursos.

Pārsteidzoši, ka kultūras pasākumu organizēšanu veic mazās organizācijas, un pašas Valdes un administratīvo darbinieku rīkotie pasākumi ir saskaitāmi uz vienas rokas pirkstiem, piedevām sadarbība ar vietējiem uzņēmējiem ir tādā līmenī, ka pasākumos jāuztraucas tikai par biļešu tirgošanu.

Pieredzes apmaiņas brauciens noteikti deva Valdei jaunas zināšanas un iedvesmu, lai uzlabotu studiju vidi , kā arī jaunas paziņas, ar kuriem veidot sadarbību nākotnē.