Pārlekt uz galveno saturu
Zinātne
Zinātnes aktualitātes
Atskati
Studentiem

Šī gada oktobrī veiksmīgi tika aizvadīts “Zinātnes mēnesis 2022”, kas aizrāva gan latviešu, gan ārvalstu studējošos informatīvos un interesantos piedzīvojumos. Šoreiz tēma bija katastrofu medicīna, kas mūsdienās ir tiešām aktuāla ikvienam pasaules pilsonim. Katrā no četrām mēneša nedēļām no 04.11.-26.11. norisinājās atšķirīgas aktivitātes, kas sniedza iespēju dalībniekiem izprast tēmu no dažādām perspektīvām, kā arī ļāva pašiem iesaistīties un izmēģināt tehnoloģiskās inovācijas.

52551128118_dd3684f246_o.jpg

Pirmajā nedēļā 4. oktobrī ZOOM platformā studējošajiem bija iespēja pieslēgties Dr. Kaarel Uba vadītajai lekcijai par darbības algoritmu katastrofu medicīnas situācijās pirmshospitālajā periodā. Savukārt 5. oktobrī, sadarbojoties ar International Students’ association, klātienē bija iespēja ieklausīties Vācijas neatliekamās medicīniskās palīdzības ārsta Dr. Daniela Gepperta pieredzes stāstos par katastrofas situācijām. Lekcijas otrajā daļā Dr. Gepperts arī veica intriģējošu klīniskā gadījuma analīzi.

“Zinātnes mēneša 2022” pasākumi turpinājās ar otrās nedēļas piedzīvojumu virtuālajā realitātē. Sadarbībā ar Trauma siumlator Exonicus tika sagatavota VR briļļu simulācija, kur apmeklētāji atveltītajā laikā varēja izmēģināt savas spējas katastrofu situācijās, glābjot ievainotu cilvēku atbilstoši atdzīvināšanas algoritmam. Pirms simulācijas tika izveidota arī neliela apmācība, darbnīcas kvalitatīvākai norises gaitai. 

52550583396_ee2da09a03_o.jpg

52550128737_10abaae8fc_o.jpg

Trešā nedēļa bija īpaša ar ievērojamo workshopu klāstu, ko sagatavoja Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra, Rīgas Tehniskās universitātes un Rīgas Stradiņa universitātes piesaistītie mentori, pilnveidojot ne tikai dalībnieku zināšanas, bet arī praktiskās iemaņas. 17. oktobrī tika piedāvāts iedziļināties brūču šūšanas, intubācijas, krikotireotomijas tehnikās, kā arī noskaidrot, kā rīkoties augstas enerģijas vai CNS traumas gadījumos. Workshopi 18. oktobrī bija par pamata dzīvības uzturēšanu, automatizētu ārējo defibrilāciju, toksikoloģiju un elpceļu nodrošināšanu akūtās situācijās. 19. oktobrī dalībnieki atklāja RTU sagatavotus elektronikas un ķīmijas, un MITC veidotus simulācijas tehnoloģiju, 3D modelēšanas workshopus.

52550923644_95abb0e59c_o.jpg

Noslēdzošajā nedēļā 26. oktobrī Anatomijas muzejā tika rīkota diskusijas veida lekcija, kuru vadīja Katastrofu medicīnas centra vadītāja Dita Heiberga. Tika apspriesta pašreizējā situācija specifiski Latvijā un tas, kā mēs esam sagatavoti iespējamajiem Katastrofu scenārijiem. Pasākuma beigās klātesošie varēja uzdod sev interesējošos jautājumus un dalīties ar savu viedokli.

Bildes piejamas šeit